Codzienne ćwiczenia niemowlaka
Codzienne ćwiczenia niemowlaka

Codzienne ćwiczenia niemowlaka

Czy poprzez codzienne ćwiczenia dziecka w jego pierwszych 12 miesiącach możemy zaszczepić systematyczną aktywność fizyczną w ciągu następnych lat?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak ważne są ćwiczenia dla zdrowia, a jednocześnie ciężko się zmusić do poderwania z kanapy. Zazwyczaj ta niechęć tkwi w nas do pewnego momentu… aż nie zaczniemy ..

Gimnastyka niemowlaka krzyzowanie ramion

Przypomnijmy najważniejsze korzyści z codziennego uprawiania ćwiczeń fizycznych:

  • zdrowie - wzmacniamy i regulujemy układ odpornościowy organizmu, poprawiamy krążenie, wzmacniamy siłę mięśnia sercowego, itd.
  • stan emocjonalny po ćwiczeniach i energia - przypomnij sobie jak się czujesz po skończonej gimnastyce, biegu? Zmęczona...szczęśliwa… uśmiechnięta… gotowa do działania.
  • redukcja kortyzolu czyli hormonu stresu - udowodnione, że ruch to jeden z najbardziej efektywnych sposobów na obniżenie poziomu kortyzolu, zwanego hormonem zabójcą.
  • i wiele innych

Przedstawiamy kilka korzystnych i prostych ćwiczeń dla niemowląt, które umożliwią zbudowanie ich mięśni i stopniowe rozwijanie umiejętności motorycznych.

Czas leżakowania

Samo leżenie na brzuszku daje możliwość dziecku rozciągania i jednocześnie wzmocnienia mięśni. Sprzyja elastyczności kręgosłupa, wzmacniając mięśnie pleców. Poprzez leżenie na brzuszku łatwiej jest dziecku przejść do kolejnych pozycji, przewrócić się, skręcać lub czołgać się. Aby zachęcić jeszcze bardziej dziecko do rozciągania się podczas leżenia na brzuszku, przytrzymaj atrakcyjną zabawkę, tak by dziecko mogło po nią sięgnąć. To ćwiczenie sprzyja elastyczności ramion i górnej części pleców.

Rowerek

Leżenie na plecach to nie tylko relaks i czas na rozmowę z dzieckiem, ale również czas na ćwiczenia nóżek. Pamiętaj by główka dziecko leżała prosto. Złap stópki dziecka w obie ręce i delikatnymi ruchami okrężnymi poprowadź nóżki dziecka, podobnie do ruchu pedałowania rowerem. Bądź łagodna i lekko trzymaj stópki dziecka. Następnie spróbuj dociągnąć stópkę dziecka do jego nosa. Dzięki tym ćwiczeniom zwiększamy elastyczność dolnej partii ciała berbecia. Niektóre niemowlęta nie mogą dotykać nogami nosa - nie zmuszaj go do tego.

Gimnastyka niemowlaka podnoszenie stopek
Gimnastyka niemowlaka podnoszenie

 

Ćwiczenia ramion niemowlaka

W celu rozwoju elastyczności górnej części ciała proponujemy następujące ćwiczenia. Zacznij od leżenia na plecach i zachęć dziecko, aby chwyciło obiema rączkami Twoje kciuki. Następnie, na zmianę i delikatnie, otwieraj ramiona i krzyżuj je nad klatką piersiową. Powtarzaj to ćwiczenie kilkakrotnie i nie wywieraj zbytniego nacisku ani nie zmuszaj dziecka do jakiegokolwiek ruchu, którego nie potrafi lub nie chce zrobić.

Ręce i stopy

Dłonie i stópki dziecka są tak małe, że można łatwo zapomnieć, że zawierają mięśnie, które muszą być rozciągnięte. Niemowlęta chętnie chwytają za ręce, więc rozciąganie ich nie jest trudne. Zachęcaj dziecko do samodzielnego łapania i zbierania zabawek. Wybierz zabawki, które mają różne kolory i tekstury, aby podtrzymać jak najdłużej zainteresowanie dziecka.

Odpowiedź na pytanie, postawione na początku, zostawmy naukowcom i psychologom. My intuicyjnie wierzymy w moc rytuałów, nie czekamy i zachęcamy do codziennych ćwiczeń. Nie ma lepszej nagrody jak zdrowe, radosne dziecko i słowa ‘Mamo, chodź poćwiczymy!”

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl